SUSHI VALGYMO ETIKETAS: 7 patarimai



Mėgstate sushi? Tuomet tikrai esate pastebėję, jog skirtingi žmonės sushi valgo labai skirtingai! Vieni maišo vasabi su soja, kiti kanda sushi per pusę, dar kiti prieš valgydami trina valgymo lazdeles vieną į kitą. Nenuostabu – sushi valgymo tradicijos Lietuvoje nėra, nes sushi į mūsų šalį atkeliavo visai neseniai. Tačiau sushi valgymo etiketas – visiškai nesudėtingas, tad įsidėmėkite keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis galėsite drąsiai valgyti sushi net Japonijoje. 



1.    Ką daryti su lazdelėmis?


Jokiu būdu nevalgykite sushi naudodamiesi šakute! Sushi tradiciškai valgomi naudojantis pagaliukais arba... rankomis. Taip taip – jei Japonijoje imsite sushi valgyti rankomis, į jus niekas nepažiūrės kreivai, net jei Lietuvoje tai atrodo neįprastai. Tačiau jei paprašysite šakutės – būsite palaikyti neišmanėliais. Žinoma, išmokti naudotis pagaliukais nėra taip parasta, tad siūlome pasitreniruoti stebint video Youtube. 

Įprastai sushi lazdelės yra gaminamos iš bambuko ir yra vienkartinės. Kai kurie sushi mėgėjai Europoje prieš pradėdami valgyti sushi pagaliukus trina vienas į kitą, taip tarsi bandydami „nušlifuoti“ jų paviršių ir atsikratyti nelygumų, kurie galėtų trukdyti valgyti. Japonijoje toks veiksmas gali būti palaikytas nepagarba restoranui, tad venkite to. 



2.    Soja. Mažiau yra daugiau


Sojos padažas suteikia sūrumo sushi ir papildomos drėgmės. Tačiau jokiu būdu „neskandinkite“ viso sushi gabalėlio padaže – į soją mirkoma tik žuvis. Tad, pavyzdžiui, jei valgote nigiri, jį apverskite taip, kad į soją pamirkytumėte tik žuvies kraštelį, o ne ryžius. Tuo tarpu valgant maki į soją merkite tik nedidelę dalį sushi, nes per didelis sojos kiekis pakeičia viso sushi gabalėlio skonį. Be to, yra tekę matyti, jog sojos padažas pilamas ant į lėkštutę ar dėžutę sudėtų sushi. Taip pilant sushi negalite tiksliai sukontroliuoti sojos kiekio, o gabalėlio apačia pradeda mirkti padaže. Taip ne tik rizikuojate padauginti sojos, tačiau ir galite susidurti su problema, jog permirkę sushi pradeda byrėti ir juos sunku valgyti.



3.    Vasabi. O kaip be jo?


Vasabi yra žalios spalvos padažas, tradiciškai patiekiamas su visais sushi. Ar pamenate pirmą kartą, kuomet paragavote vasabi? Pirmoji pamoka, koks aštrus yra vasabi, paprastai išlieka atmintyje tikrai ilgam. Vasabi pagal sushi etiketą turėtų būti pakabinamas vienu sushi pagaliuku ir užtepamas ant sushi, įprastai – ant žuvies. Jokiu būdu nemaišykite vasabi į sojos padažą. Sushi esmė – atskiri skoniai, kurie žaidžia jūsų burnoje ir sudaro tobulo sushi visumą. Tuo tarpu sumaišant soją su vasabi gaunate vientisą aštriai sūrų skonį, kuris keičia sushi poskonį. 



4.    Imbieras. Dar aštrumo!


Ar žinote, kam skirtas imbieras? Imbiero paskirtis yra pravalyti jūsų gomurį nuo skirtingų sushi skonių. Tai ypač aktualu jei vienu metu valgote keletą skirtingų sushi – imbieras jums padės pajusti tikrąjį jų skonį. Nėra griežtų taisyklių, kaip valgyti imbierą, tačiau nerekomenduojame jo dėti tiesiai ant sushi gabalėlio ir valgyti kartu – taip „nužudysite“ dalį sushi skonio. Be to, nereikėtų imbiero merkti į sojos padažą, nes taip imbieras nebus toks veiksmingas. 



5.    Kąsti ar nekąsti?


Kai jau žinome, ką daryti su visais sushi ingredientais, arėjo metas valgyti sushi. Įprastai sushi porcijoje yra 8 gabalėliai, kurie pirmą kartą valgant gali pasirodyti didoki. Deja, teks priprasti – maki sushi, kurių ingredientų dažniausiai daugiau nei du, gabalėliai yra gana nemaži, tačiau turėtų būti valgomi visą gabalėlį dedant į burną. Pirmiausia, kandant sushi per pusę jis pradėtų byrėti ir jūsų sunku jį valgyti. Be to, rizikuotumėte „padalinti“ sushi skonius ir vienu kąsniu neapimti visų skirtingų įdarų. Todėl originaliai sushi valgomi po visą gabalėlį iš karto. 

Žinoma, sushi kartais gali būti ypatingai dideli. Štai Sushi Out specialieji „Out“ sushi yra gerokai didesni už įprastus sushi. OUT porcijoje yra 200 gramų žuvies, kai įprastoje sushi porcijoje – 40-50 gramų. Tad tokio sushi iš tiesų neįveiksite vienu kąsniu. Tačiau tai – tik išimtis iš bendros taisyklės. 



6.    O kaip gi be sriubos?


Tradiciškai prie sushi Japonijoje gali būti patiekiama miso sriuba. Tiesa, neskubėkite pradėti nuo jos – miso sriuba yra valgoma... po pagrindinio patiekalo. Miso sriuba gerina virškinimą ir aprūpina jūsų organizmą naudingais fermentais, kurie geriausiai veikia jau po maisto. Tačiau tai – tik rekomendacija, o ne bendra taisyklė, tad jei norite pradėti nuo sriubos – taip ir padarykite. 



7.    O kas plaus indus?


Sushi – tradicinis Japoniškas greitasis maistas. Iš tiesų sushi į restoranus persikėlė tik prieš mažiau nei šimtą metų, o iki tol buvo ruošiamas kaip gatvės maistas. Tad indų problema aktuali tik šiais laikais. Jei sushi užsisakysite išsinešimui, jei bus supakuoti į kartotines dėžutes. Kaip jau minėjome kalbėdami apie sushi pagaliukų etiketą, jei gaunate bambukinius sushi pagaliukus, jie yra vienkartiniai ir po valgio turi būti išmetami. Jei rūšiuojate atliekas, sushi pagaliukai keliaus į bendrą atliekų konteinerį, kartotinė dėžutė – į kartonui ir popieriui skirtą konteinerį, o sojos indelis – į plastiko konteinerį. Sushi Out rūpi aplinka, kurioje gyvename, todėl jau seniai atsisakėme plastikinių maišelių. 


Sushi yra bene sveikiausias greitas maistas, kurį galite užsisakyti išalkus. Sushi ne tik skanūs, tačiau ir naudingi – šviežioje žuvyje gausu naudingų medžiagų ir mikroelementų, o sushi porcijos, lyginant su kitu greitu maistu, yra tikrai nekaloringos. Todėl sushi puikiai tiks ir kaip paskutinis jūsų dienos maistas. 

Išalkote? Užsisakykite sushi tiesiog dabar: https://www.sushiout.lt/lt/meniu