Įdomieji sushi faktai


Rodos, visiems aišku, jog sushi – Japoniškas patiekalas, valgomas pagaliukais ir ruošiamas sushi meistrų. Tačiau kuo senesnis patiekalas, tuo ilgesnį kelią jis ėjo iki mūsų stalo. O kadangi kelias prasidėjo pietryčių Azijoje (ne Japonijoje!), kurios kultūra gerokai skyrėsi ir skiriasi nuo mūsų, sushi istorija – ne tik labai ilga, tačiau ir labai įdomi ir neįprasta. Tad surinkome keltą įdomiųjų sushi faktų, kuriuos pristatome jums.



Ryžiai – išmetimui

Ar įsivaizduojate sushi be ryžių? Taip, sashimi – švieži žuvies gabalėliai, kurie valgomi su vasabi, soja, imbieru ir šviežiu baltuoju ridiku, tačiau šįkart mes – ne apie tai. Originaliai pirmieji sushi ruošti kaip fermentuota žuvis, kuri būdavo apsukama ryžių mase, o kai žuvis jau būdavo tinkama valgyti, ryžiai paprasčiausiai išmetami ir nevalgomi. Ryžiai imti valgyti kartu su žuvimi ir įgavo mums dabar įprastą pavidalą tik prieš keletą šimtų metų.


Jei ne žemės drebėjimas...

Turbūt sunku patikėti, tačiau mums įprasti šiandieniniai sushi – rytų Azijos gatvės maistas, kuris buvo ruošiamas ir valgomas gatvėje, lyg dešrainiai Amerikoje! Sushi nebuvo laikomi aukštosios virtuvės patiekalu ir į restoranus po stogu persikėlė tik po 1923 metų žemės drebėjimo Tokijuje. Šio žemė drebėjimo metu buvo sugriauta labai daug pastatų, stipriai krito nekilnojamojo turto kaina ir sushi meistrai galėjo įpirkti vietas savo restoranėlių veiklai po stogu, o ne po atviru dangumi.


Tik vyrai

Ar esate pastebėję, jog didžioji dalis sushi meistrų – vyrai? Žinoma, šiais laikais niekas nekliudo moterims tapti sushi meistrėmis ir jų tikrai yra, tačiau tradiciškai sushi galėjo ruošti tik moterys. Rytų Azijoje seniau buvo gausu mitų, kodėl moterys negali būti sushi meistrėmis: jos kaltintos dėl to, jog jų rankos šiltesnės nei vyrų ir trukdo dirbti su šviežia žuvimi, jos skirtingai jaučia kvapus ir skonius priklausomai nuo hormonų įtakos ir panašiai. Laimei, net tradicinėje Japonijoje jau rasime ir moterų atidarytų sushi restoranų, tad jei tapti sushi meistre – tavo svajonė – pirmyn!


USA įtaka

Ar žinote, kad originalų maki sushi gabalėlį visada sups jūrų dumbliai? Mums šiandien įprasti sushi, kuriuose išorėje – ne dumblis, o ryžiai – išrasti ir imti gaminti JAV. Kaip ir visame pasaulyje populiarūs California ir Philadelphia sushi – jie sukurti ir po pasaulį išplito būtent JAV. Tad galima teigti, kad amerikiečiai pritaikė autentišką japonišką patiekalą vakariečių skoniui ir sushi, kuriuos valgome šiandien, yra labai stipriai įtakoti amerikietiško požiūrio į Rytų virtuvę.


Ar galiu atsiskaityti sushi?

Jei šiandien esame įpratę mokesčius mokėti vietine valiuta ar dažnai atliekame tai pavedimu taip ir nepamatydami pinigų realybėje. Tuo tarpu 8-ame mūsų eros amžiuje Japonijoje už mokesčius buvo galima atsiskaityti ne tik vietine valiuta, bet ir sushi. Sushi buvo laikomi patikima ir vertinga mainų priemone, ne to.


Nigiri valgomas aukštyn kojomis

Ar mėgstate nigiri? Tai viena iš sushi rūšių, kuri yra labai labai artima originaliems, autentiškiems sushi. Tik žuvis ir ryžiai – tikrų tikriausia atgaiva gurmanams. Tačiau ar valgote nigiri teisingai? Primename sushi etiketą – į sojos padažą mirkomas tik žuvies kraštelis, o ryžiai sojoje mirkti negali. Todėl kai valgote nigiri, jį reikia apversti aukštyn kojomis – kad žuvis būtų apačioje ir tik ji būtų merkiama į sojos padažą. Nebijokite – jei nigiri paruoštas teisingai, žuvies gabalėlis nuo ryžių tikrai nenukris.


Sushi nėra kilę Japonijoje

Turbūt net nemirktelėję atsakytumėte, jog sushi kilmės šalis – Japonija? Tiesa ta, kad sushi laikomas japonišku patiekalu, tačiau jo kilmės vieta – žemyninė Azija, jos rytinė dalis. Japonai mielai gamino sushi kaip ir didelė dalis Azijos, kuri turėjo lengvą priėjimą prie šviežios žuvies. Todėl sushi gaminti tik miestuose prie vandens, nes kalnuose pasigauti žuvį ne taip ir paprasta.


Balta lašiša?

Kokios spalvos yra lašiša? Tiesa ta, kad lašišos mėsa originaliai nėra oranžinė – tokia ji tampa nuo maisto, kuriuo minta gyva lašiša. Jei išvalysime lašišos mitybą, originaliai jos mėsa bus baltos spalvos. Tad jei netyčia gaunate blyškios spalvos lašišą – neišsigąskite – greičiausiai žuvis maitinosi mažiau dažančių medžiagų turinčiu maistu ir dėl to jos kokybė nėra prastesnė.


Kaip pasigaląsti peilį?

Nuo ko prasideda kiekvieno sushi meistro darbo diena? Nuo peilių paruošimo. Gero sushi su atšipusiais peiliais neparuoši – sushi gabalėliai turi būti itin preciziškai supjaustyti, o jei peilis nebus pagaląstas tinkamai, žuvis pradės plyšti, temptis ir sushi gabalėlis toli gražu nebus pačios geriausios išvaizdos. Beje, sushi gamybai skirti peiliai yra galandami tik iš vienos ašmenų pusės, o ne iš dviejų, kaip paprasti peiliai, kuriuos naudojame namie. Gerai išgaląstas peilis turi tik prisilietęs perpjauti popieriaus lapą.


Ar kada valgei tikrą vasabi?

Jei nebuvai aukščiausio lygio sushi restorane, vargu ar esi valgęs tikro vasabi. Tiesa ta, kad originali vasabi šaknis yra labai reta ir labai brangi, tad vasabi, prie kurio esame pratę, yra gaminamas iš paprasto krieno. Beje, pats tikriausias vasabi yra ne tik labai brangus, bet ir labai aštrus – gerokai aštresnis už krienus.



Išalkai? Užsisakyk autentiškų japoniškų tradicijų įkvėptų ir šiuolaikiško požiūrio patobulintų sushi iš Sushi Out tiesiog dabar: https://www.sushiout.lt/lt/meniu